READING HALL

"THIRD MILLENNIUM LIBRARY"

 

     

THE

HISTORY OF ASSYRIA

BY

ROBERT WILLIAM ROGERS

 

I - THE BEGINNINGS OF ASSYRIA
II - TIGLATHPILESER I AND HIS SONS
III - INCREASE OF ASSYRIAN POWER OVER BABYLONIA
IV - REIGN OF ASSHURNAZIRPAL
V - SHALMANESER II TO ASSHUR-NIRARI II
VI- THE REIGNS OF TIGLATHPILESER III AND SHALMANESER IV
VII - THE REIGN OF SARGON II
VIII - THE REIGN OF SENNACHERIB
IX - THE REIGN OF ESARHADDON
X - THE REIGN OF ASSHURBANIPAL
XI - THE FALL OF ASSYRIA

SHAMSHI-ADAD I . 1813– 1791 BC

 

THE ASSYRIAN’S CHRONICLES

nice reading

Asshur and the land of Nimrod

 

THE

ASSYRIAN KING LIST

 

ASSYRIA Reign B.C. Kish-1st Dynasty
Etana (2844-2816) Uruk
Meskiagsher (2815-2791)
Enmerkar (2790-2784)
Lugalbanda (2783-2758)
Gilgamesh (2757-2703 )
Kish
Enmebaraggesi (2702-2675)
Agga (2674-2650)
Ur 1st Dynasty
Masan Nepadda (2649-2613)
Kish Aan Nepadda (2612-2576)
Mesilim (2542-2508)
Ensis ( 2507-2469)
Lagash
Uruk Ean Natum I (2468-2433 BC)
Early Period Entemena (2432-238 )
Tudiya 2376-2342 Urukagina (2386-2364)
Akkad Umma
Adamu 2341-2306 Sargon I,(2334-2279) Lugalzaggesi (2363– 2335)
Yangi 2305-2288
Kitlamu 2287-2262 Rimush (2278-2270)
Harharu 2261-2252 Manishtushu (2269-2255)
Mandaru 2251-2237 Naram-Sin (2254-2218)
Imsu 2236-2230
Didanu 2229-2218
Hanu 2217-2200 Shar-Kali-Shari (2217-2193)
Zuabi 2199-2184 Igigi (2192...)
Nuabi 2183-2167 Dudu (2189-2169)
Abazu 2166-2141 Shu-Turul (2168-2154) Lagash
Beluz 2140-2125 Gudea (2150- 2125)
ERECH-Uruk
Azarah 2124-2113 UR Utu Hegal (2124-2120)
Zariqum 2112-2093 Ur-Nammu (2112-2095)
Puzur-Ashur I 2092-2061 Shulgi(2104-2047
Shalim-Ahu 2060-2045 Babylon
Ilu-Shuma 2044-2023 Amar-Sin (2046-2038) Shumuabi (2049-2039)
Shu-Sin (2037-2029)
Erishum I 2022-2004 Ibbi-Sin (2028-2004) Shumulailu (2038-2002)
Ushpiya 2003-1986 Shimuballit (2001-1978)
Apiashal 1985-1972 Shamsuiluna (1977-1930)
Hale 1971-1968
Samanu 1967-1955
Hayani 1954-1950
Ilu-Mer 1949-1938
Yakhmeshi 1937-1934
Yakmeni 1933-1926 Abeshouha (1929-1885)
Yazkur Ilu 1925-1910
Ilu Khabkhabi 1909-1898
Aminu 1897-1885 Isin
Puzur Ashur II 1884-1852 Lipitishtar (1875-1850) Amiditana (1884-1842)
Erishum II 1851-1811 Amizaduga (1841-1794)
Shamshi-Adad I 1810-1771 Larsa Shamsuditana (1793-1750
Ishme-Dagan I 1770- 1731 Waradsin (1770-1759)
Rimsin (1758-1734)
Ashur-Dugul 1730-1695 Hammurabi (1733-1690)
Adasi 1694-1669 Samsu-Iluna (1689-1642)
BelBani 1668-1642
Erishum III 1641-1633
Shamshi-Adad II 1631-1612
Ishme-Dagan II 1611-1586
Ashur-Nirari I 1585-1554 Kassite Dynasty
Puzur-Ashur III 1553-1508 Burnaburiash I(1521-1503)
Enlil-Nasir I 1507-1484 Kashtiliash II (1502-1484)
Ashur-Nirari II 1483- 1459 Agum III (1483-1465)
Ashur-Bel-Nisheshu 1458-1420 Karaindash (1450-1429)
Ashur-Rim-Nisheshu 1419-1408
Ashur-Nadin-Ahhe 1407-1391
Eriba-Adad I 1390-1380
Middle Period
Ashur-Uballit I 1379-1341
Enlil-Nirari 1340-1326 Kurigalza III (1338-1315)
Arik-Den-Ili 1325-1311 Nazimarrutash II (1314-1290)
Adad-Nirari I 1310-1281 Khadashminturgu (1289-1275)
Shalmaneser I 1280-1268 Khadashminenlil (1274-1269)
Tukulti-Ninurta I 1267-1249 Khudurenlil (1268-1257)
Ashur-Nadin-Apli 1248-1230 Sargonsuriash (1256-1244)
Ashur-Nirari III 1231-1226 Kashtiliash III (1243-1236)
Ashur Nirari IV 1225-1218
Enlil-Kudurri-Usur 1217-1208 Adadshumnasir (1235-1203)
Belkudur Uzur 1207-1203 Melishipath (1202-1195)
Ninurta-Apal-Ekur I 1202-1176 Merodakbaladan (1194-1183)
Zahbadashumiddin (1182-1178)
Ashur-Dan I 1175-1141 Enlilnadinahe (1176-1169)
Elamite Dynasty
ShutruNahhunte (1168-1160)
Shilhak Inshushinak (1159-1155)
Merodakshapikzr (1154-1150)
Ninurtadinshami (1149-1146)
Ninurta Tukulti Ashur 1140-1138 Nebuchadnezzar I (1145-1114)
Mutakhil Niskhu 1137-1128
Ashur-Resha-Ishi I 1127-1116
Tiglath-Pileser I 1115-1103 Enliladinapla (1113-1105)
Asharid-Pal-Ekur II 1102-1093 Merodakadinahe (1104-1093)
Ninurta Apale Kur II 1092-1086 Mardukbalatu (1092-1086)
Ashur-BelKhala 1085-1076 Mardukshapikzermatti (1085-1079)
Enlil Rabi 1075-1069 Adadapaliddin (1078-1063)
Enrib Adad 1068-1060
Shamshi-Adad IV 1059-1051 Jerusalem
Ashur Nasirpal I 1050-1032 Saul (1047 – 1007)
Shalmanesar II 1031-1019
Ashur Nirari V 1018-1013
Ashur-Rabi II 1012-997 David (1007– 971) Nabomukhinapli (1015-962)
Ashur-Resh-Ishi II 996-965
Tiglath-Pilasar II 964-933 Solomon (971 – 931) Ninurtakhuduruzur (961-954)
Israel Marabitakhiddin (953-942)
Ashur-Dan II 932-910 Jeroboam (928-907)
Late Period Nadab (907-906)
Adad-Nirari II 909-889 Baasha (906-883) Shamashmudaminiq (941-900)
Tukulti-Ninurta II 888-884 Omri (882-871) Naboshumukin (899-883)
Ashur Nasirpal II 883-859 Ahab (871-851) Naboaplaiddina (882-850)
Shalmaneser III 858-824 Jehu (842-814) Mardukzakirshum (850-822)
Shamshi-Adad V 823-810 Jehoahaz (814-800) Mardukhbalatsuikhbi (821-816)
Bauaheiddin (815-811)
Semiramis 809-792 Joash (800-785) Eribamarduk (810-776)
Adad-Nirari III 791-782 Jeroboam II(785-749)
Shalmaneser IV 781-772 Nabonassar (775-749)
Ashur-Dan III 771-764
Adad Nirari V 763-754
Ashur-Nirari V 753-746 Menahem(748-737) Nadinu (748-733)
Neo-Assyrian Empire
Tiglath-Pileser III 745-727 Pekahiah (737-735) Ukhinzer (732-730)
Pekah(735-731)
Shalmaneser V 726-722 Merodakbaladan III (729-710)
Sargon II 722-705 Hoshea(731-722) Shamash Shum Ukin (709-668)
Ecbatana
Sennacherib 705-681 Deioces (708-655)
Esarhaddon 680-669
Ashurbanipal 668-627 Phraortes (653-533) Kandalanu (648 -627)
Ashur-Etel-Ilani 626-621 Cyaxares (633-584) Nabopolassar (626–605)
Sin-Shar-Ishkun 620-612 JUDAH
Ashur-Uballit II 611-605 Zedekiah (597-587) Nebuchadrezzar II (605–562)
Amel-Marduk (562–560)
Neriglissar (560–556)
Astyages (585-550) Nabonidus (556-539)
Cyrus